Blog

Kök Çakra ve Kök Çakrada Şifa Çalışması Yapmak

Kök Çakra ve Kök Çakrada Şifa Çalışması Yapmak

7 temel çakramız üzerine, tek tek çakralar üzerine detaylı bilgi vereceğim ve çakra dengesizliklerinde reiki ve benzer şifa enerjileri ile nasıl çalışmalar yapabileceğiniz üzerine önerilerimi sunacağım yazı dizimin ilki, “Kök” çakra üzerine. Yazı dizim, genel itibariyle enerji uygulayıcılarını ilgilendiriyor gibi görünse de, bu konulara ilgisi ve merakı olan dostlarıma da fayda sağlayacağını düşünüyorum; çünkü enerjilerle kök çakra şifalandırmasından bahsedene kadar, her bir dostumun uygulayabileceği pek çok önerimi sunacağım. Fiziksel bedenimiz üzerinde tezahür eden rahatsızlıkların, yaşamımız boyunca içine girdiğimiz kısır döngülerin farkına varabilmemiz için, 7 temel çakramızın işlevini ve ilgili oldukları fiziksel beden noktaları, ruhsal beden alanlarını bilmemizde fayda görüyorum.

Evrende var olan her şeyin özünde enerjinin titreşimleri yatmaktadır. Ruhsal varlığımızın tekamülünü sürdürdüğü fiziksel bedenimizden, havadaki bileşenlere, cansız olarak nitelendirdiğimiz pek çok nesneye kadar, her şey enerjinin belli frekans düzeylerinde titreşmesiyle tezahür edilmektedir. Fiziksel bedenimizde de, evrenle fiziksel bedenimiz arasında enerji alışverişini sağlayan ve farklı bez ve organlarla ilişkili 7 temel çakra bulunmaktadır. Çakra, kelime mânâsı olarak Sanskritçe’dir ve “Tekerlek” anlamına gelir.

7 temel çakramızı yukarıdan aşağı sayarsak, “Taç Çakra (Shashrara), 3. Göz Çakrası (Ajna), Boğaz Çakrası (Visshiddha), Kalp Çakrası (Anahata), Karın Çakrası (Manipura), Hara Çakrası (Svadhistana) ve Kök Çakrası (Muladhara), yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere konumlanmıştır.

Kök çakramız, omurgamızın alt kısmında yer almaktadır. Dünya ile fiziksel bedenimizi, organlarımızı bağlayan birinci temel çakramızdır. Kök çakra, bizim dengemizi sağlamamıza olanak sağlar. Kırmızı renk ile ilişkilidir; güç, tutku ve ateşi temsil etmektedir. Kök çakramız, bu enkarnasyonumuzda doğduğumuz yerin kodlarıyla ve atasal köklerimizle bağlantılıdır.

 

Kök Çakranın Fonksiyonları

Fiziksel Beden Sağlığı

Kök çakra, ayaklardan itibaren, bacakları, mesaneyi, böbrekler, prostat, testisler, cinsel organlarla ve omurganın sağlıklı çalışmasından sorumludur. İç salgı bezlerimizden “Adrenal” Bez ile ilgilidir ve sinir fonksiyonlarını kontrol etmektedir.

Enerji titreşimleri bozulmuş, dengesiz bir kök çakra fiziksel bedenimizde yorgunluğa, hemoroide, artrit rahatsızlığına, kabızlığa, bel ağrısına, kilo sorunlarına ve ishale sebebiyet verebilir. Ayrıca uyku bozuklukları ve sürekli üşüme, kök çakranın zayıf titreşmesinden kaynaklanabilmektedir.

Yüksek Güven

Kök çakramız, dengede olduğu zaman kendimizi daha güvende hissederiz. Hayatımızda aldığımız bütün yollarda, ortaya koyduğumuz mücadelelerde ve yapmak istediklerimizde bu yüksek güven bize coşku sağlar.

Ama dengesiz bir kök çakra, kendimizi hayata karşı aşırı temkinli, korkak hissetmeye ve yapmaya çalıştığımız her şeyde aşırı yorgunlukla bizi etkileyecektir. Karşılaştığımız durumlarda aşırı güvensiz olmak, kendimize saygı duymamak, uyuşuk hissetmek ve beceriksizmişiz duygusuna kapılmak, sağlıklı çalışamayan bir kök çakranın habercisidir.

Hayatımızdaki Çatışma ve Sorunlarla Başa Çıkma

Kök çakramız dengedeyken, bize sorunlarla başa çıkmaya yardımcı olabilecek yapıcı bir zihin ve sakin yaklaşım yeteneklerini su yüzüne çıkartacaktır. Sorunsuzca çatışmaları yönetebilirken, zahmetli görünebilecek bütün durum ve olaylar, kendinize güveniniz sayesinde sizin yanınızda aciz kalacaktır.

Ve yine dengesiz bir kök çakra, kendimizi yapacaklarımız konusunda aşırı temkinli olma eğilimi göstermeye, insanlara ve kendimize güvensizliğe ve şiddeti körükleyebilecek, saldırganlığa sebebiyet verebilecektir. Yaşama ve insanlığa kızgınlığımızın temelinde, çözüm üretememe durumumuz, kök çakramızın dengesizliğinden kaynaklanabilmektedir.

Dünya Hissiyatı

Kök çakramız, gıda, barınma, sıcaklık ve konfor gibi yaşamımızın temel ihtiyaçları ile ilgilidir. Dengeli bir kök çakra, yaşamsal bu ihtiyaçlarımızı sağlama yolunda bize destek olacaktır. Denge kaybolduğunda, karşımıza çıkabilecek her görev, her uğraş bize zor görünebilir. Parasal sorunlar ortaya çıkabilir. O zaman yine kendimize karşı bir güvensizlik, bencilce hislerin su yüzüne çıkması, mutluluğu pek çok şarta bağladığımızdan, mutsuzca hissedebiliriz. Gergin, sert tutumlu davranma, dengesiz bir kök çakranın sebebidir ve bu bizi açgözlü, daha fazla materyalist dünya yaklaşımına sokabilir. Cinsel yönden manipülatif, dominant bir karakter olmamıza yön verebilir.

 

Çakralarınızı Dengeleyin

Kök Çakrayı Şifalandırmak

Yukarıda yazılanlar ışığında, kendinizi ölçüp tarttığınızda kök çakranızın dengesini kaybettiğini düşünüyorsanız, aşağıdaki öneriler ilginizi çekebilir

Kırmızı

Kök çakramızın kırmızı renk ile ilintili olduğunu yukarıda belirtmiştim. Uzanık veya oturur, rahat bir pozisyonda iken, kök çakranızın olduğu kuyruk sokumunda yoğun bir kırmızı renk hayal edebilirsiniz. Bu kırmızı ışığın kuyruk sokumundan ayaklara doğru yavaşça indiğini düşünüp, kök çakranızı tıkayan bütün blokajların sevgili dünya anaya topraklanarak aktığını hayal edebilirsiniz.

Müzik ve Dans

Şarkı söylemek ve dans etmek, kendinizi dünyasal kaygılardan uzaklaştırarak, kendinizi olduğunuz gibi ifade edebilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca şarkı söylemek, boğaz çakranızı temizleyebilmeniz için de destekleyici bir eylemdir. Kimseden çekinmeyin, şimdi oturduğunuz yerden kalkın ve dans edin.

Banyo ve Duş

Kendinize duyduğunuz sevgiyi, banyo yaparken veya duş alırken kendinize söyleyin ve vücudunuza temas eden her su damlacığında, arındığınızı düşünün ve isteyin. Suyun arındırıcı gücü küçümsenemeyecek derecede yüksektir.

Yürüyüş Yapın

Tabi günümüzde, metropol yaşamına tıkılan dostlarımız için biraz daha zor gözükse de, toprağa ve yeşile temas edebileceğiniz yerlerde, yürüyün; her adımınızda kök çakranızın dengelenmesini ve nötrlenmesini isteyin. Doğayı içinizde hissedin.

Ağaca Sarılın

Henüz ülkemizdeki tüm ağaçlar kesilmeden, sevgiyle bir ağaca sarılın. Topraklanmanız ve kök çakranızın dengelenmesi için basit ama etkili bir yöntemdir.

Şifa Enerjileri ile Kök Çakraya Çalışmak

Evet, şimdide Reiki ve farklı şifa enerjileri ile (Alfa Omega, Şambala, Altın Üçgen, Gümüş Mor Alevi gibi) kök çakramıza yapabileceğimiz çalışmalardan bahsetmek istiyorum.

Şifa enerjileri, ırmak içerisine düşmüş büyük bir kaya misali, tıkanıklığın olduğu çakra blokajlarında, blokajları şifalandırır ve açar; denge sağlanır. Çakradaki blokajın kaldırılması, sadece fiziksel bedenimizi değil, ruhsal enerji bedenlerimizi de sağlıklı tutar. Şifa enerjileri ile beraber çakralara çalışmak güvenlidir, etkili ve hızlıdır.

Bir enerji uygulayıcısı, ellerini kuyruk sokumuna yakın bir noktaya koyarak, çalışma yapacağı enerjinin kök çakradaki blokajı açması ve şifalandırması için niyet edebilir.

Ayrıca doğal taşlarla da çalışmalar yapılabilinir. Kök çakramızın renginin kırmızı olduğunu belirtmiştim. Kırmızı renkle ilgili yakut, lal, kırmızı jasper taşları, kök çakra şifalandırmada kullanılabilinir.

Birkaç Adımda Kök Çakranızda Enerji ile Çalışın
Aşağıdaki öneriler, genel itibariyle enerji uygulayıcı dostlarımızın yaptığı ve uyguladığı tekniklerdir. Enerjist dostlarımız kendi tekniklerini de bu öneriler ve bolca çalışma neticesinde geliştirebilir.

- Sırt üstü rahat bir şekilde uzanın. Bacaklarınızın ve kollarınızın düz olmasına dikkat edin.
- İki elinizi de hara çakrası altına doğru yerleştirin. (İki el üst üste de olabilir, yan yana da olabilir, genel olarak ben önvücuduma dokunarak çalışırken önce sol, üstüne sağ eli koyarım.) Dokunarak çalışırken kendisini rahat hissedemeyen dostlarım, kollarını vücuduna paralel olarak rahatça bırakabilirler.
- Kanalı olduğunuz enerjiyi davet edin. Bir enerji kanalı ile örnek vermek gerekirse, “GÜMÜŞ MOR ALEVİ ŞİFA KANALIM ÜZERİNDEN, KÖK ÇAKRAMIN BLOKAJLARININ AÇILMASI VE ŞİFALANMASI İÇİN AKMASINI İSTİYOR, GÜMÜŞ MOR ALEVİ ŞİFA ENERJİSİNİ SEVGİYLE KABUL EDİYORUM. BU ÇALIŞMA ESNASINDA BENİ KORUYAN REHBER DOSTLARIMA VE ÜSTATLARA, BU DÜNYADA BEDENLENMEME OLANAK SAĞLAYAN VE BANA TEKÂMÜL İMKÂNI VEREN YARADAN’A ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM.”, gibi bir niyet cümlesi biraz kendi ritüelimi içeriyor ve uzun gözüküyor olsa da, uygulandığında etkin sonuçlar veren bir cümledir. Niyeti ettikten sonra dilerseniz şifalanmayı destekleyici nitelikte gözünüzde kırmızı bir renk canlandırabilir ve kök çakranızı dolan bir sürahi gibi imgeleyebilirsiniz.

5 ile 10 dakika kadar çalışmak yeterli gelecektir. Yine de enerjinin rehberliğine kendinizi bırakmanızı ve akış kesilene kadar çalışmanızı tavsiye ederim.

Unutmayın, kök çakramızın dengeli çalışması bize sakinlik ve huzur verecek; sağlıklı ve mutlu olmamızı destekleyecektir.

Kök çakra ile ilgili yazımı bitirirken şunu da hatırlatmak istiyorum. Pek çok kere bahsettiğim üzere, birey olarak pek çok dinamiğe sahibiz. Sürekli dengesi bozulan bir çakrada, daha köklü bir blokaj olabilir. Bu yüzden çalışmalarınızın genelini bütünsel olarak yapmanızı tavsiye edebilirim. Kısmetse, önümüzdeki günlerde hara çakramız üzerine bilgilendirme ve şifa çalışması önerilerimle sizlerle olacağım.

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler diliyorum. Sevgilerimle.

Taner Tözün
www.evrenselenerji.net

- * -

Çakralarınızın dengelenmesi için profesyonel destek talepleriniz için hizmetlerimizi inceleyin.

* * *

 

Kök Çakra ve Kök Çakrada Şifa Çalışması Yapmak

Sakral Çakra ve Sakral Çakrada Şifa Çalışması Yapmak

Karın Çakrası ve Karın Çakrasında Şifa Çalışması Yapmak

Kalp Çakrası ve Kalp Çakrasında Şifa Çalışması Yapmak

Boğaz Çakrası ve Boğaz Çakrasında Şifa Çalışması Yapmak

Alın Çakrası ve Alın Çakrasında Şifa Çalışması Yapmak

Taç Çakra ve Taç Çakrada Şifa Çalışması Yapmak

Katılımcılar Hizmetlerimiz için Neler Söylüyor?

Vermiş olduğumuz tüm danışmanlıklar ve hizmetler üzerine katılımcı yorumlarını buradan okuyabilirsiniz.

Sitede Arayın

Kullanıcı Bilgilendirmesi

• Bu bölüm, müşterilere/kullanıcılara ait sorumlulukları hatırlatmak amacıyla hazırlanmıştır. Evrensel Enerji® aracılığı ile hizmet alan tüm müşteriler/kullanıcılar bu maddeleri kabul etmiş sayılır.
• Evrensel Enerji® içerisinde yer alan kurs, uyumlama, paylaşım, çalışma veya blog yazılarının hiçbiri, doktorunuzun size önereceği tıbbi teşhis, tedavi veya bakımın yerine geçmez.
• Evrensel Enerji®, hastalık teşhisinde bulunmaz, ilaç tavsiye etmez veya doktorunuzun tedavisine müdahale etmez. Şu anda doktorunuzun reçetelediği ilaçları alıyorsanız, doktorunuzun tavsiyesi olan ilaçlarınızı kullanın. Tıbbi durumunuzla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, lütfen öncelikle doktorunuzla konuşun. Evrensel Enerji® üzerinde yer alan herhangi bir bilgiyi ve öğretiyi kullanarak kendinizi tedavi etmeyi tercih ederseniz, bu sizin sorumluluğunuzdur.
• Evrensel Enerji®, bu sitede yer alan herhangi bir bilginin, eğitimin, uyumlamanın, öğretilerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılması sonucu ortaya çıkan kayıp veya zararlardan hiçbir şekilde sorumlu değildir. Bu sitedeki sağlıkla ilgili bilgiler ve paylaşımlar yalnızca genel bilgi için sağlanmıştır ve profesyonel tıbbi veya sağlık bakımı tavsiyesinin yerine geçmez. Danışmanlık hizmetleri bu koşulda gerçekleştirilmektedir. Enerji şifası ve uygulamaları, herhangi bir sonucu garanti etmez ve sonuçlar kişiye göre değişebilir.
• Evrensel Enerji® üzerinden alınan herhangi bir hizmet için ücret iadesi söz konusu değildir.

Destek Ol

Çalışmalarımıza destek olmak ister misiniz?

→ Detaylı bilgi için tıklayın. ←

E-Bültenimize Abone Ol

Lütfen bu formu gönderebilmek için tarayıcınızın JavaScript özelliğini etkinleştirin

Evrensel Enerji® 2012 - 2023
Taner Tözün & Ezgi Sala Tözün
Telif Hakkı ©
Evrensel Enerji® markası Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillidir ve tüm hakları saklıdır. Bu platformda yayınlanan yazıların tarafımızdan aksi belirtilmedikçe 5846 numaralı Telif Hakları Kanununa uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi hareketlerde kanuni işlem yapılır.
Evrensel Enerji Etiket Bulutu
Reiki, Usui Reiki, Kundalini Reiki, Şambala, Karuna Reiki, İmera Reiki, Seichim, Tara, Kozmik Birlik, GMA, Gümüş Mor Alevi, St. Germain, Altın Üçgen, Çakra Dengeleme, Çakra Temizleme, Çakra Açma, Çakra, Çakralar, Aura, Aura Dengeleme, Aura Temizleme, Aura Açma, Mental Beden, Astral Beden, Eterik Beden, Enerji Temizliği, Enerji Dengeleme, Mekan Temizliği, Sihir Temizleme, Sihir Bozma, Büyü Temizleme, Büyü Bozma, Enerjisel Koruma, Enerjisel Kalkan, Uyumlama, Enerji Uyumlaması, Enerji Uyumlamaları, Online Uyumlama, Online Usui Reiki, Online Reiki, Reiki Uyumlamaları, Reiki Eğitimi, Enerji Uygulayıcılığı, Holistik Şifa, Bütüncül Şifa Çalışması, Bilinçaltı Çalışmaları, Bilinçaltı Uygulamaları, Bilinçaltı Dili, Ses Masajı, Ses Şifa Teknikleri, Mandala, Mandala Atölyesi, Mandala Atölyeleri, Mandala Eğitimi, Yaşam Koçluğu, Yaşam Koçu, Danışmanlık, Aile Danışmanlığı, Spiritüel Danışmanlık, Enerji Danışmanlığı, Bolluk Çalışması, Bolluk Şifalandırma, Bereket Çalışması, Bereket Şifalandırma, Para Yollarını Açma, Bolluk Bereket Çalışması, Bolluk Bereket Şifası, Ruh Eşi, Ruh Eşi Çekimi,Linda Colibert, Daelyn Wolf, Hari Andri Winarso, Mariah Windsong, Manuela Fasoli, Scion, Lavinia Sina Szendrei, Ramon Martinez Lopez, Gaby Solina Grill-Mitterhofer, Enerji Sistemleri, Reiki Sistemleri, Reiki Çeşitleri, 999, 999 Frekansı, Yüksek Şifa Enerjileri, Melek Enerjileri, Spiritüel Rehberlik, Spiritüel Şifa, Kozmik Şifa, Ücretsiz Çalışmalar, Ücretsiz Şifa Çalışmaları, Şifa Çalışmaları, Türkiye Meditasyonu, Dünya Meditasyonu, Reiki Meditasyonu, Maji Çalışmaları, Kendini Keşfetme Çalışmaları, DNA Aktivasyonu, Kundalini Aktivasyonu, Kundalini Aktifleştirme, 3. Göz, 3. Göz Aktivasyonu, Sezgileri Güçlendirme, Psişik Yetenekleri Açma, Psişik Yetenekleri Şifalandırma, Karma, Karmik Temizlik, Karma Şifası, Karmanızı Dönüştürün, Mantralarla Çalışma, Enerjinizi Yükseltin, Enerji Alanınızı Güçlendirin, Titreşimlerinizi Yükseltin, Yaşamınızı Dönüştürün, Büyüklere Masallar, Masal Terapi, Masal Geceleri, Hikaye Anlatıcılığı, Kendi Hikayenizi Oluşturun, Yaşamınıza Yön Verin, Tekrar Bağlantı, Plaides, Playdes, Pleaides, Arcturus, Sirius, Taner Tözün, Ezgi Sala Tözün, Astroloji, Astrolojik Danışmanlık, Deneysel Astroloji, Holisitk Dengeleme Çalışmaları, Psişik Okuma, Beden Kaydı Temizleme, Beden Kaydı Şifalandırma, Karmik Kontrat Temizleme, Karma Temizleme, Karmik Temizlemeler, Karmik Kayıt Bulma, Karmik Kayıt Kütüphanelerinde Temizlik, Beden Kaydı Okuma, Kolaylaştırıcı Ezoterik Şifa, Ezoterik Şifa, Doğum Haritası Şifalandırma, Psişik Harita Okuması, Doğum Haritasının Üzerine Çıkma, Kanallık Mesajları, Kanallık Bilgileri, 
Image